Kaptam egy olvasói kérdést: "hol lehet harajuku ruhákat venni". Ez pedig elgondolkoztatott - sokan nagyon keveset tudnak Japán ezen öltözködési és életmód-irányzatáról, és nagyon sok félreértés övezi. Úgyhogy egy kicsit szeretnék írni róla, hátha sikerül egy kicsit szélesebb és pontosabb képet kapni róla.
Először is, Harajuku alapvetően nem egy öltözködési stílus, hanem egy helyszín. Tokió Shibuya negyedének egyik vonatállomása és az ahhoz közeli park. Itt "vonulnak fel" a különleges ruháikról hírhedt fiatalok, akik készek arra, hogy megmutassák magukat.
Másodszor: a japánok általában (sőt...) nem így öltözködnek, és még azok sem így járnak a hét minden napján, akik szeretnek beöltözni. Ez egyfajta hétvégi szórakozás: hétvégén odamennek a parkba, átöltöznek a közeli vonatállomás mosdóiban, és délután elsétálgatnak-dumálgatnak, majd szépen hazamennek. Természetesen vannak olyanok, akik a hétköznapokba is becsempésznek egy-egy különlegesebb ruhadarabot, vagy az egységes stílusuk a hétvégi divatparádét idézi. Ja, és a legtöbb beöltözés nem szexuális tartalmú... igen, hosszú, hosszú bejegyzéseket lehetne írni a japánok bizarr és kicsit (???) perverz szexuális szokásairól, meg a beöltözős-mániájukról, de akik a harajuku negyedbe mennek divatozni, azok általában nem szexuális partnert keresnek maguknak.
Harmadszor: nemcsak lányok öltöznek be, hanem fiúk is... A legtöbb irányzatnak megvan a pasiváltozata is.
Negyedszer: nagyon sok a házilag készített ruha (a kreativitás és a ruhák átalakítása az egyik legizgalmasabb része ennek a stílusnak), de meglepően sok helyen lehet az egyes irányzatokhoz tartozó göncöket kapni, sőt, az interneten is lehet őket rendelni. Rengeteg divatmagazin foglalkozik a különböző stílusokkal, de megjelennek mangákban, animékban, számítógépes játékokban is. Ugyanakkor a japánok imádják a nyugati tervezőket és luxusmárkákat, és ha tehetik, be is építik ezeket a saját "harajukus" öltözékükbe.
Ötödször: nincs olyan, hogy egységes harajuku-stílus. Több különböző irányzat létezik, ezek is folyamatosan fejlődnek, és eléggé eltérőek lehetnek.
És végül: nagyon sok szempontból ez nem csak öltözködés, főleg nem mindenféle vicces cucc egymásra dobálva. iszonyú fontos a minőség és az is, hogy a ruházatuknak megfelelő legyen a beszédstílusuk, a hozzáállásuk...
A legfontosabb stílusirányzatok:
lolita és gothic lolita: kislányos-viktoriánus ruhák, mintha élő porcelánbabák lennének, sok csipke és fodor, abroncsos szoknyák, kalapok, főkötők, napernyők, pántos cipellők és azsúrozott harisnyák - ennek is van több alirányzata, attól függően, hogy milyen színeket viselnek (de akár a szoknya hossza is meghatározhat egy-egy stílust; sőt, vannak kalóz és punk loliták is)
cosplay: általában valamilyen játék, film, manga vagy anime szereplőjének öltöznek be. Talán ez igényli a legtöbb kreativitást és a legtöbb "saját munkát" (azt hiszem, ez a legelterjedtebb a gaidzsinok között...).
decora: nagyon színes, nagyon élénk, nagyon sok kiegészítővel - ékszerekkel, műanyag figurákkal, amelyek gyakran csilingelnek, ahogy a viselőjük mozdul. Általában sok réteget pakolnak magukra, és azt is fontosnak tartják, hogy a hajuk, az ékszereik és a sminkjük is őrülten feltűnő legyen, ezt pl. póthajakkal, csatokkal, masnikkal, karkötőkkel érik el.
wamono: a hagyományos japán öltözködés és a nyugatias divat keveredése, pl. kimonómintás kabátok, hakamára emlékeztető nadrágok stb.
kawaii: a cukiság divatja. Színes, babás, rajzfilmfigurákra emlékeztető ruhák és frizurák, sok-sok rózsaszín, pasztellszínek, viccesen cuki kiegészítők. Meg persze hatalmas mosoly.
cyber: egyfajta cyberpunk divatbemutató, sok műanyaggal, neonszínekkel, magastalpú cipőkkel, hatalmas napszemüvegekkel és piercingekkel. A stílus viselőire egyfajta nemtelenség is jellemző.
kogal és ganguro: (nem vagyok biztos, hogy ez is harajuku...) azt olvastam, ezt a két stílust az ameriakai hiphopsztárok hatása befolyásolta a legjobban. Magasított talpú cipők, miniszoknyák, rengeteg smink, önbarnítóval bekent bőr (nagyon durván barna...), szőkített haj, és drága designer cuccok. A ganguróra általában a fehér szemceruza, a hatalmas műszempillák is jellemzőek.
Akkor a praktikus része a dolognak, ha valaki itthon is szeretne így vagy hasonlóan öltözni (hál'istennek vannak ilyenek, múltkor két casual-decora lány jött velem szembe az utcán. Anyuval voltam, és örömmel jelenthetem ki, édesanyám el volt ájulva tőlük, plusz az egész harajuku-dologtól, kreatívnak, élettelinek, egyedinek tartja az egészet... ezek a kulcsszavak).
1. Legyél felkészülve, hogy megbámulnak, megjegyzéseket tesznek, kinevetnek; visszahúzódóknak nem ajánlott.
2. Nagyon oda kell figyelni egy-egy öltözék összeállítására, hogy az tökéletes legyen. Bármennyire is összecsapottnak tűnik, a legtöbb öltözék az utolsó cérnaszálig meg van komponálva.
3. Nem árt némi kézügyesség a ruhák átalakításához illetve megvarrásához, meg türelem, a turkálók alapos átnézéséhez.
4. Interneten és magazinokban sok-sok képet lehet találni, amelyeket inspirációul használhat fel az ember - de ne akarjon senki pontosan lemásolni valamit, amit lát, a dolog ugyanis a kreativitásról és az egyediségről szól.
Ui: tuti, hogy nagyon sok mindent kihagytam, és az is, hogy nem mindent tudtam pontosan átadni... de legalább megpróbáltam :-D