Eléggé nagy vihart kavart (persze a jó értelemben) a juharszirupos kúra, sokan érdeklődtetek iránta, úgyhogy én is utánanéztem egy kicsit, hátha találok olyan információkat, amelyet még nem írtak le a kedves kommentezők.
A juharszirupos diéta - egyébként nem szeretem ezt a szót az ilyen módszerekre alkalmazni, nekem a diéta a hosszú távon is alkalmazható, kiegyensúlyozott étrendet jelenti... - igazából egy tisztítókúra, melyet még az 1940-es években "talált ki" egy természetgyógyász, Stanley Burroughs, ő Master Cleanse-nek nevezte el a módszert. Azt állította (sok mással együtt), hogy segít megszabadítani a függőségektől, leszokni a cigarettáról és az alkoholról, kiüríti a szervezetben található mérgeket és, persze, jó néhány kilót is le lehet adni a segítségével.
A kúra ajánlott időtartama minimum tíz nap, de van, aki másfél hónapig is csinálja. Elég sokat lehet vele fogyni (hiszen semmilyen más ételt nem veszünk magunkhoz ez idő alatt), Beyoncé - aki újra ismertté tette ezt a módszert néhány éve - két hét alatt kilenc kilótól szabadult meg, a Dreamgirls-beli szerepéhez.
Mit lehet "enni" ezalatt a két-három hét alatt? A limonádé 3 deci víz, 2 evőkanál juharszirup (nem a cukrozott-finomított fajta! a szakértők a B besorolásút ajánlják), 2 evőkanál frissen facsart citromlé és 1/10 teáskanál cayenne bors keverékéből áll, ebből kell naponta legalább 6, de inkább több adagot meginni. Emellett természetesen nagyon sok víz is szükséges, hiszen ez a keverék hashajtóként működik, és a folyadék segít megakadályozni a kiszáradást (én emellett valószínűleg vitaminokat is szednék, csak a biztonság kedvéért...). A "könnyített" változatnál csak ebédelünk, lehetőség szerint nem csülkös káposztát - ha valaki folyadékkúrát tart, akkor szerintem a pürésített levesek (nem tejszínnel készítve), a frissen préselt vagy biozöldséglevek egészen jól megfelelhetnek erre a célra. A kúra során a keverék és a víz mellett gyógy- vagy gyümölcsteát is lehet inni, természetesen ízesítés nélkül. A kúra után pedig érdemes némi probiotikum-étrendkiegészítőt szedni, hogy tökéletesen helyreállíthassuk, feljavíthassuk a bélflórát.
Mint minden drasztikus kúránál, itt is ügyelni kell arra, hogy csak egészségesen kezdjen bele az ember (a böjt, a komoly kalóriamegvonással járó kúrák nem ajánlottak terhesség és szoptatás idején, vérnyomásproblémáknál, cukorbetegségnél, stb.), és hogy utána legyen néhány "felépítő" nap, amikor a szervezet visszaállhat a normál, szilárd étkezésre. Szintén nem a babgulyásra és a csokitortára gondolok - viszont egy ilyen tisztítókúra nagyon jó kezdet lehet, pl. egy életmódváltás előtt.
A bejegyzésben szereplő ötleteket mindenki csak saját felelősségre próbálja ki. Nem vagyok sem orvos, sem természetgyógyász, sem dietetikus, az információk helyességét/elfogadhatóságát/hatékonyságát nem tudom garantálni. A tippek, ötletek nagy részét saját magamon, illetve a hozzám közel álló bizalmasaimon teszteltem, és az, hogy nekem (vagy nekik) működik, még nem garantálja azt, hogy másnak is fog.